Unit Rate Best buy

Unit Rate Best buy

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication Tables

Multiplication Tables

6th - 7th Grade

10 Qs

Fraction/ Decimal Word Problems

Fraction/ Decimal Word Problems

4th - 8th Grade

12 Qs

Decimal Operation Word Problems

Decimal Operation Word Problems

6th - 8th Grade

17 Qs

Markup

Markup

7th Grade

15 Qs

Consumer Math

Consumer Math

7th - 9th Grade

10 Qs

7.RP.3 and 7.EE.3

7.RP.3 and 7.EE.3

7th Grade

17 Qs

7th grade math review

7th grade math review

6th - 8th Grade

15 Qs

Lesson 2-6 Apply Proportional Reasoning

Lesson 2-6 Apply Proportional Reasoning

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Best buy

Unit Rate Best buy

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Kristen Ruggiero

Used 10+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Home Depotselld 4 pipes for a prices of $100. Lowes sells 8 pipes for $136. Howmuch money doy you save by buying from Lowes?

$17.00

$36.00

$8.00

$25.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

John wants to buy a pack of Dr.Pepper but he does not know if e should get the 12 pack or the 24 pack. The 12 pack is worth $5.19 and the 24 pack is worth $6.98. Which one is beter deal.

12 pack, each can is $0.43

24 pack, each ca is $ 0.29

12 pack, each can is $2.32

24 pack, each can is $3.44

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Walmart has a bag of 12 apples for $6 Target has a bag of 25 apples for $10 What is the beter deal

Walmart, each apple is $0.50

Walmart, each apple is $2.00

Target, each apple is $2.50

target, each apple is $0.40

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The Browns sells their tickets for $50.25 per 4 people .The Bills sell their tickets for $54.32 per 3 people peope. which game would you rather go

Bills, each ticket $18.11

Browns, each tickes $10.50

Bills,each ticket $16.75

Browns, each ticket $12.56

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Ther are 2 pet stores. Pet for You sells 1 cat for $30 and Pet-Us sells 2 cat for $50 . Wich stores has the beter deal

Pet for You , each ca $25.00

Pet-Us, each cat $15.00

Pet for You, each cat $30.00

Pet-us each cat 25.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jacbo ough 2 airpods for $500 How much does it cost to buy 1 airpod

1 airpod cost 250.00

1 airpod cost 150.00

1 airpod costs100.00

1 airpod cost 50.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At walmart there is a deal for 5 (6ft) Christmas inflatables for $400. At Home Depot they have a deal for 8 (6ft) Christmas inflatables for $600 Which is the bette deal

Walmart each infaltables is 75.00

Home depot each inflatables is 75.00

Walmart each inflatables is 80.00

Home Depot eah inflatables is 80.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?