Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

5th Grade

55 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

1-12 fact fluency

1-12 fact fluency

3rd - 5th Grade

50 Qs

Times tables

Times tables

4th - 7th Grade

50 Qs

5th Grade Basic Math Facts #1

5th Grade Basic Math Facts #1

5th Grade

50 Qs

Multiplication Practice 0-10

Multiplication Practice 0-10

3rd - 5th Grade

56 Qs

Multiplication Facts Review

Multiplication Facts Review

3rd - 6th Grade

58 Qs

Multiplication Quiz - 0-9s 50 facts

Multiplication Quiz - 0-9s 50 facts

3rd - 5th Grade

50 Qs

Multiply by 3

Multiply by 3

3rd - 5th Grade

50 Qs

4th Grade Math Review

4th Grade Math Review

3rd - 5th Grade

50 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

+8

Standards-aligned

Created by

Quicha Harris

Used 14+ times

FREE Resource

55 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?

$10.66

$11.76

$12.15

$14.92

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The book store is having a sale on bookmarks. Each bookmark is on sale for $0.84. Each student in Ms. Duke's class decides to buy a bookmark. There are 23 students in Ms. Duke's class. How much will the class spend on bookmarks at the book store?

$5.56

$15.34

$19.32

$21.01

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Joe pays $1.63 for a coffee on days he's running late to work. One week he was late on Tuesday, Thursday, and Friday. How much did he spend on coffee that week?

$1.63

$3.89

$4.98

$4.89

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Kayla save $6.18 each week. How much will Kayla have saved after 14 weeks?

$82.56

$86.52

$84.25

$86.14

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41

$2.49

$2.40

$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30

$6.50

$13.00

$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Emma has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?

0.125 trail mix

12.5 pounds

1.25 pounds

12.5 trail mix

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?