What is the equation for a proportional relationship?
Grade 7 Module 4 Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Megan Sorrenti
Used 41+ times
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
y=kx
y=cx
y=px
y=nx
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
Sally drove 150 miles in three hours.
Fill in the blank.
Sally drove _____ miles per hour.
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
Danny bought a five boxes of donuts. He has a total of 25 donuts all-together. How many donuts are in each box?
There are ______ donuts per box.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
Donald bought 12 bagels for $9.00.
How much did one bagel cost?
$4.50
$0.75
$0.70
$5.00
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
Amber paid $4.40 for 4 apples. How much was one apple?
One apple cost $_____.
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Anthony buys 2 baseball bats for $300. What is the unit rate per bat?
One baseball bat costs $_______.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lily is building a fence. She build her fence at a constant rate of 1/3 section of fence every 1/2 hour. At this rate, what fraction represents the section of fence Lily can build per hour?
1/3
1/2
3/2
2/3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Is it Proportional?

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships (Tables/Equations)

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit 2 Quiz 3 - Proportional Relationships and Graphs

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional/NonProportional

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships/Direct Variation

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Proportional Relationship with Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade