Multi-step Problems
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned
Bridget Schulke
Used 89+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Elsa babysits for the Smyth family. She earns $10 per hour on weekdays. She earns $15 per hour on the weekend. Last week, she worked 3 hours during the week and 4 hours on the weekend. How much did Elsa earn last week?
$32
$90
$70
$105
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A bus has 12 rows with 1 seat in each row on one side and 12 rows with 2 seats in each row on the other side. How many seats does the bus have?
24 seats
48 seats
27 seats
36 seats
Tags
CCSS.3.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Gabriella buys 2 sandwiches and 2 drinks. Each sandwich costs $4. Each drink costs $1.50. How much does Gabriella spend?
$9.50
$16
$11
$6
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jamie buys 5 packages of red bowls, 3 packages of orange bowls, 4 packages of green bowls, and 7 packages of white bowls. Each package contains 8 bowls. How many bowls does she buy in all?
152 bowls
27 bowls
144 bowls
160 bowls
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Carrie says she is thinking of a number between 1 and 10. When she adds 4 to her number and multiplies the sum by 5, the resulting number is 45. What is Carrie’s number?
5
4
6
3
Tags
CCSS.3.OA.A.3
CCSS.3.OA.D.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Mario and his family went to the county fair. They bought 2 adult passes and 3 children’s passes. What was the total cost for the family?
$10
$16
$5
$25
Tags
CCSS.3.OA.D.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ashlyn and Brooke went to the arcade with $18. They bought 4 bottles of water, which cost $2 each. They each bought sticker books for $3 each. Ashlyn put $1 in a fundraiser jar. A game of pool cost $3 per game. Did they have enough money left to play a game of pool?
No
Yes
Tags
CCSS.3.OA.D.8
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Year 4 Fractions and Decimals Post Assessment
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Monday NJSLA Review
Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Decimals -Tenths
Quiz
•
4th Grade
11 questions
Math Revision
Quiz
•
3rd - 5th Grade
14 questions
Division and Multiplication Review
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Division with Objects
Quiz
•
1st - 5th Grade
11 questions
4.5A (Readiness) - 4th Grade Math STAAR
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Adding and substracting money
Quiz
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Phases Of The Moon
Interactive video
•
4th Grade
14 questions
Partial Quotients Practice
Quiz
•
3rd - 5th Grade
30 questions
Division Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
place value
Quiz
•
4th Grade
16 questions
Multiplication
Quiz
•
4th Grade
15 questions
2-digit by 2-digit Multiplication
Quiz
•
4th Grade
