ratios and rates
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Catherine Becker
Used 65+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
what is a correct example of a unit rate?
53 to 34
9 to 1
4$ per apple
i dont know
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
how do you find a rate?
by multiplying the first number and the second
by dividing the 2nd by the 1st number till it is a one
write half the amount of the unit rate
write twice the amount of the unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jack jumps 40 times per 4 minutes. How many times does he jump per 1 minute?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
88 students for 4 classes
How many students per class?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
what is a rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
13 questions
Znaky dělitelnosti 2
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Introducción a los números enteros
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Telling time
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Números Decimais e Probabilidade
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Surface Area and Volume
Quiz
•
6th Grade
15 questions
四年级数学 整数与运算
Quiz
•
4th - 6th Grade
14 questions
Word problems
Quiz
•
4th - 5th Grade
11 questions
Math Quiz 5.NF.4
Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Simplifying Fractions
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
