Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

7th Grade

20 Qs

Best Buy and Unit Rate

Best Buy and Unit Rate

6th - 7th Grade

25 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Ratio and Proportions TEST

Ratio and Proportions TEST

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate/Complex Fractions

Unit Rate/Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 7.EE.B.3, 6.RP.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Kevin Gabrysiak

Used 998+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?

$1.18 per pound

$1.32 per pound

$10.62 per pound

$10.16 per pound

Tags

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

 Jorge’s printer can print 24 pages in 15 minutes. How many pages can it print  in 1 hour?
72 pages
48 pages
96 pages
64 pages

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the following is NOT a unit rate?

2 cars

1 lane

45 miles per hour

27 sandwiches in 3 weeks

2 tanks of gas

1 yard

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz. 
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-its

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?