7th Grade Semester Review

7th Grade Semester Review

7th Grade

28 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 3 Test Review SPA7/8

Chapter 3 Test Review SPA7/8

7th Grade

25 Qs

Benchmark #1 Review

Benchmark #1 Review

6th - 7th Grade

25 Qs

7th Grade Year Review

7th Grade Year Review

6th - 8th Grade

25 Qs

Mathematics Worksheet - Staar

Mathematics Worksheet - Staar

7th Grade

25 Qs

Percent Error Practice

Percent Error Practice

7th Grade

23 Qs

2.1-2.6 Review (Fractions & Decimals)

2.1-2.6 Review (Fractions & Decimals)

6th - 8th Grade

24 Qs

Line Plots, Stem and Leaf, HIstograms and Frequency Tables

Line Plots, Stem and Leaf, HIstograms and Frequency Tables

5th - 7th Grade

26 Qs

7th Grade Math Final Exam Review - Part 1

7th Grade Math Final Exam Review - Part 1

7th Grade

25 Qs

7th Grade Semester Review

7th Grade Semester Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Adrienne Reynolds

Used 37+ times

FREE Resource

28 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The two figures are proportional. Find the value of x.

12

24

30

40

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The scale of a model train is 1 inch to 13.5 feet. One of the cars of the model train is 5 inches long. What is the length, in feet, of the actual train car?

67.5

32.4

14.5

2.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Laurie will draw a scale model of the garden she wants to plant. Her scale will be 1 cm = 2.5 feet. What will be the actual dimensions of Laurie's garden?

1.6 feet by 3.4 feet

4 feet by 34 feet

8 feet by 34 feet

10 feet by 21.25 feet

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If 5 pizzas cost $60, how much will 9 pizzas cost?

$98

$108

$110

$112

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A train in Japan can travel 813.5 miles in 5 hours. Find the unit rate in miles per hour.

162.7

325.4

650.8

813.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The graph shows the relationship between the number of people in a group and the total cost of admission for a circus. What point on the graph represents the constant of proportionality?

(0,0)

(1,15)

(15,1)

(8,20)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You can buy 3 candy bars at the Quick Market for $2.17. How many candy bars can you buy with $17.36?

8

12

16

24

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?