The two figures are proportional. Find the value of x.
7th Grade Semester Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Adrienne Reynolds
Used 37+ times
FREE Resource
28 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
12
24
30
40
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The scale of a model train is 1 inch to 13.5 feet. One of the cars of the model train is 5 inches long. What is the length, in feet, of the actual train car?
67.5
32.4
14.5
2.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Laurie will draw a scale model of the garden she wants to plant. Her scale will be 1 cm = 2.5 feet. What will be the actual dimensions of Laurie's garden?
1.6 feet by 3.4 feet
4 feet by 34 feet
8 feet by 34 feet
10 feet by 21.25 feet
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If 5 pizzas cost $60, how much will 9 pizzas cost?
$98
$108
$110
$112
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A train in Japan can travel 813.5 miles in 5 hours. Find the unit rate in miles per hour.
162.7
325.4
650.8
813.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The graph shows the relationship between the number of people in a group and the total cost of admission for a circus. What point on the graph represents the constant of proportionality?
(0,0)
(1,15)
(15,1)
(8,20)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You can buy 3 candy bars at the Quick Market for $2.17. How many candy bars can you buy with $17.36?
8
12
16
24
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
25 questions
Discount, Sales Tax and Tip

Quiz
•
7th Grade
26 questions
7th Grade NS 1 Test Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
Puzzling Proportions Test Review

Quiz
•
7th Grade
25 questions
Linear Functions

Quiz
•
7th - 9th Grade
25 questions
Applying Rational Number Operations

Quiz
•
7th Grade
25 questions
7th Grade Math review Mp 1-2

Quiz
•
7th Grade - University
25 questions
Year 7 math mate revision

Quiz
•
7th Grade
31 questions
7th Grade Math PSSA Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade