RP Test Review

RP Test Review

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Semester Exam Review Part 1

7th Grade Semester Exam Review Part 1

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios, Rates & Proportions

Ratios, Rates & Proportions

7th Grade

23 Qs

Scale Factors & Proportions

Scale Factors & Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

20 Qs

Math 7 EOY Review

Math 7 EOY Review

7th - 8th Grade

20 Qs

Adding/Subtracting Fractions Word Problems 4.09

Adding/Subtracting Fractions Word Problems 4.09

7th - 12th Grade

16 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

RP Test Review

RP Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2, 7.RP.A.3, 7.EE.B.4

+5

Standards-aligned

Used 110+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 820=30c \frac{8}{20}=\frac{30}{c}\   

80

10

75

.40

Tags

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 2.84=7x\frac{2.8}{4}=\frac{7}{x}  

0.5

10

28

19.6

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate from the graph?

30 miles/gallon

90 miles/gallon

2 miles/gallon

20 miles/gallon

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate of the graph?

4 gallons/minute

6 gallons/2 minutes

3 gallons/minute

3 minutes/gallon

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the equation that represents the graph?

y = 10x

y = 3x

y = 2x

x = 3y

Tags

CCSS.7.EE.A.1

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If Dante can paint 3/4 of a room in 1/4 of an hour, how much can he paint in 1 hour? 

3 rooms

1/2 room

12 rooms

1 room

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

12 slices of pizza cost $18. Which equation represents the total cost (y) per slice of pizza (x)

y = 2x

y = 1.5x

x = 1.5y

x = 2x

Tags

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?