Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

double number line

double number line

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Unit Prices

Unit Rates and Unit Prices

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

Unit Price, Constant Speed, and Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th Grade

20 Qs

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade

17 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 6th Grade

15 Qs

TOPIC 5- Understand and Use Ratio and Rate

TOPIC 5- Understand and Use Ratio and Rate

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.2, 6.RP.A.2

+9

Standards-aligned

Created by

Joshua Beck

Used 35+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: 9 dollars for 3 cans of tuna

$9 per can

$3 per can

$27 per can

$0.30 per can

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: 12 batteries cost $20

$20 per battery

$1.67 per battery

$240 per battery

$0.60. per battery

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

20 sticker cost $1.  How much does each sticker cost?
$.20
$.10
$.05
$.01

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

Tags

CCSS.7.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?