Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

19 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

6th - 7th Grade

20 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

Unit Rate, Fractional Unit Rates, and Comparing Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Deborah Sholar

Used 51+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Michael jogs 30 miles in 5 hours. What is his unit rate?

6 miles per hour

60 miles in 10 hours

35 miles per hour

25 miles per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

To find a unit rate, set up a ratio as a fraction and then

divide the numerator by the denominator

divide the denominator by the numerator

multiply the ratio by 1

you can always draw pictures to help you decide

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sally bought 8 ribbons for $1.52. How much did each ribbon cost?

The unit price is 19 cents per ribbon.

The total price is $12.16 before tax.

The unit price is $1.52

The unit price is $.18

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lilly washes 26 mugs every 4 minutes. What's her unit rate?

6.5 mugs per minute

7 mugs per minute

30 mugs per minute

416 mugs an hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sandra does 200 sit-ups in 5 minutes. How many does she do in 1 minute?

205

40

195

50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It costs $2293.75 to purchase 125 basketballs. What's the unit price?

$18.35

$17.25

$81.35

144

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?