Unit Rates, Proportions and Converting Measurements HoT

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Noni Nyamu
Used 18+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
1. Jim wants to buy strawberries to make a fruit salad. The prices of strawberries at four local markets are shown in the table above. According to the table, which market has the best price per cup of strawberries?
Fruit Galore
Julie's Fresh Fruits
Downtown Produce Market
Eric's Fruit Stand
Tags
CCSS.6.NS.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A scuba diving trip for 4 people costs $5,381.00. How much will the trip cost for 1 person?
$134.53
$1,345.25
$5,381.00
$21,524.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A measuring unit used by pharmacists is the dram, and 8 drams are equivalent to 1 ounce. Which formula can be used to find d, the number of drams, in 60 ounces?
d=60/16
d = 60(16)
d=60/8
d = 60(8)
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Everett assembled 800 toy cars in 3.2 hours in the factory where he works. Which worker assembled toy cars at the same rate as Everett?
A worker who assembled 825 toy cars in 5.0 hours
A worker who assembled 1,050 toy cars in 4.2 hours
A worker who assembled 1,045 toy cars in 3.8 hours
A worker who assembled 780 toy cars in 2.6 hours
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ms. Jacobs purchased 3 pounds of onions for $2.19. Several different-sized bags of onions could be purchased at the store. Which size bag represents the same price per pound as the onions Ms. Jacobs purchased?
A 10-pound bag for $6.89
A 2-pound bag for $1.56
A 5-pound bag for $3.65
A 20-pound bag for $13.20
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
How many pounds of ground beef are needed to make 80 hamburger patties if each uncooked patty weighs 4.8 ounces?
10.4 pounds
24 pounds
61.4 pounds
96 pounds
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 36-ounce bottle of shampoo costs $6.48, and an 18-ounce bottle of shampoo costs $3.60. What is the difference in cost per ounce between the larger and the smaller bottles of shampoo?
$0.02 per ounce
$0.04 per ounce
$0.08 per ounce
$0.16 per ounce
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Proportion Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
9 questions
Topic 2: Fractional Rates

Quiz
•
7th Grade
6 questions
Proportions Word Problems

Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Intro to Ratios and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Time, Weight and Capacity

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
ratios and proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade