Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Unit Rate - Let's Make a Deal

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
Used 57+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sargento Cheese Slices $2.50 for 10 slices
Velveeta Cheese Slices $3.24 for 12 slices
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Oreos $3.00 for 12 ounces
Chips Ahoy $2.55 for 15 ounces
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Doritos $4.40 for 8 ounces
Cheetos $2.24 for 8 ounces
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Sarah Lee Turkey $6.58 for 2 pounds
Butterball Turkey $11.16 for 3 pounds
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Coca-Cola $2.30 fo 1.25 liters
Pepsi $2.50 for 2 liters
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Cheerios $3.68 for 16 ounces
Apple Jacks $2.89 for 17 ounces
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.
Kidney beans $1.18 for 2 pounds
Lima beans $2.13 for 3 pounds
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Best Buys

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate Best buy

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Measurement Conversions Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Math Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade