Unit Rate - Let's Make a Deal

Unit Rate - Let's Make a Deal

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships: Ratio Tables

Proportional Relationships: Ratio Tables

7th Grade

14 Qs

7th grade Review:Ratio and Proportional Reasoning

7th grade Review:Ratio and Proportional Reasoning

5th - 7th Grade

14 Qs

Unit Rate Best buy

Unit Rate Best buy

7th Grade

12 Qs

Better Buy

Better Buy

6th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

12 Qs

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

02-12-CW Classwork - 19 / 20 OCTOBER

6th Grade

10 Qs

Unit Rate - Let's Make a Deal

Unit Rate - Let's Make a Deal

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Easy

Used 57+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.

Sargento Cheese Slices $2.50 for 10 slices

Velveeta Cheese Slices $3.24 for 12 slices

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.

Oreos $3.00 for 12 ounces

Chips Ahoy $2.55 for 15 ounces

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.

Doritos $4.40 for 8 ounces

Cheetos $2.24 for 8 ounces

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.

Sarah Lee Turkey $6.58 for 2 pounds

Butterball Turkey $11.16 for 3 pounds

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.

Coca-Cola $2.30 fo 1.25 liters

Pepsi $2.50 for 2 liters

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.

Cheerios $3.68 for 16 ounces

Apple Jacks $2.89 for 17 ounces

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Your Objective is to find the best deal when given two options. Choose the option that is the best deal and write the unit rate of that option on your worksheet.

Kidney beans $1.18 for 2 pounds

Lima beans $2.13 for 3 pounds

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?