
Linear Inequality Story Problems (1.2.5)

Quiz
•
Mathematics
•
8th - 10th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Used 42+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Keith has $500 in a savings account at the beginning of the summer. He wants to have at least $200 at the end of the summer. He withdraws $25 per week for food, clothing, and movie tickets. Write a linear inequality to represent the situation.
500 - 25w ≥ 200
500 - 25w ≤ 200
200 - 25w > 500
200 - 25w < 500
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.CED.A.3
CCSS.HSA.REI.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A taxi charges a flat rate of $1.75, plus an additional $0.65 per mile. If Erica has at most $10 to spend on the cab ride, how far could she travel?
1.75m + 0.65 ≥ 10
1.75m + 0.65 > 10
1.75 + 0.65m ≤ 10
1.75 + 0.65m < 10
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.CED.A.3
CCSS.HSA.REI.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Chris wants to order DVD's online. Each DVD costs $15.99 and shipping the entire order costs $9.99. If he can spend no more than $100, how many DVD's could he buy?
15.99d + 9.99 < 100
15.99d + 9.99 ≤ 100
15.99 + 9.99d < 100
15.99 + 9.99d ≤ 100
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Allison practices her violin for at least 12 hours per week. She practices for three fourths of an hour each session. If Allison has already practiced 3 hours this week, how many more sessions remain for her to meet or exceed her weekly practice goal?
3/4h + 3 > 12
3/4h + 3 ≥ 12
0.75h - 3 <12
0.75h - 3 ≤ 12
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Pet Supplies makes a profit of $5.50 per bag on its line of natural dog food. If the store wants to make a profit of no less than $5225, how many bags of dog food does it need to sell?
5.50b < 5225
5.50b ≤ 5225
5.50b > 5225
5.50b ≥ 5225
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ryan is a wrestler trying to make weight. He currently weighs 200 lbs. If he cuts 2 lbs. per week, how many weeks will it take him to weigh less than 175 lbs.?
200 - 2w < 175
200 - 2w ≤ 175
175 - 2w < 200
175 - 2w ≤ 200
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tom is deciding whether or not he should become a member gym to use their basketball courts. The membership cost is $135. Members pay $2 to rent out the basketball courts. Non-members can rent the court also, but they have to pay $11 each time. how many times would Tom need to rent the court in order for it be cheaper to be a member than a non member?
135 + 2c > 11
135 + 2c < 11
135 + 2c > 11c
135 + 2c < 11c
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Solving Expressions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Equation and Inequalities

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Inequality from Story Problems

Quiz
•
9th Grade - University
12 questions
Application of Inequalities

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Solving Inequalities and Number Line

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Applications of Inequalities

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Solve and Graph Inequalities

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Expressions, Inequalities and Expressions

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Understanding Linear Equations and Slopes

Quiz
•
9th - 12th Grade