Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Allyson Sederland
Used 1K+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade