Rational Numbers Review

Rational Numbers Review

7th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Addition & Subtraction Fraction Word Problems

Addition & Subtraction Fraction Word Problems

4th Grade - University

16 Qs

Algebra 1A Final Review

Algebra 1A Final Review

7th - 9th Grade

18 Qs

Divide Fractions

Divide Fractions

6th Grade - University

16 Qs

Comparing Ratios and Ratio Tables

Comparing Ratios and Ratio Tables

6th - 8th Grade

17 Qs

Mock STAAR 6th Grade Math

Mock STAAR 6th Grade Math

6th - 7th Grade

23 Qs

Converting Measures

Converting Measures

6th - 8th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

7th Grade

20 Qs

Rational Numbers Review

Rational Numbers Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NF.A.1, 3.NF.A.1

+11

Standards-aligned

Created by

JUANITA WOODS

Used 82+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jada paid for 2⅙ gallons of milk. She chose 1⅓ gallons of chocolate milk. How much more milk can she choose?
1 ⅚
1⅔

Tags

CCSS.5.NF.A.1

CCSS.5.NF.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Shante has 3 bags of marbles. Each bag weighs 3⅓ pounds. Shante used 2 pounds of marbles from each bag. How many pounds of marbles are left?
2/3, because (3⅓-3)∙2
1/6, because (3⅓-3) ∕ 2
4/9, because (3⅓-2) ∕ 3
4, because (3⅓-2)∙3

Tags

CCSS.5.NF.A.1

CCSS.5.NF.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Shante has 3 bags of marbles. Each bag weighs 3⅓ pounds. Shante used 2 pounds of marbles from each bag. How many pounds of marbles are left?
2/3, because (3⅓-3)∙2
1/6, because (3⅓-3) ∕ 2
4/9, because (3⅓-2) ∕ 3
4, because (3⅓-2)∙3

Tags

CCSS.5.NF.A.1

CCSS.5.NF.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 10 students in Ms. Jones homeroom class. Each student needs 3 notebooks. Each notebook cost $1.55, including tax. How much does it cost to purchase enough notebooks for the class?
$10.55
$46.50
$4.65
$20.15

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 10 students in Ms. Jones homeroom class. Each student needs 3 notebooks. Each notebook cost $1.55, including tax. How much does it cost to purchase enough notebooks for the class?
$10.55
$46.50
$4.65
$20.15

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Laila is buying 1.50 pounds of peanuts that cost $1.75 per pound. How much change will Laila receive if she only has $5.00?
$2.37
$3.25
$8.25
$1.75

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Laila is buying 1.50 pounds of peanuts that cost $1.75 per pound. How much change will Laila receive if she only has $5.00?
$2.37
$3.25
$8.25
$1.75

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?