Ratio and proportion quiz!

Ratio and proportion quiz!

5th Grade - University

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

6th - 8th Grade

25 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

9th - 10th Grade

23 Qs

Ratio

Ratio

7th - 9th Grade

15 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

6th - 8th Grade

21 Qs

Unit Rate and Proportion

Unit Rate and Proportion

7th Grade

21 Qs

Ch. 3 Review (in class review)

Ch. 3 Review (in class review)

7th - 9th Grade

15 Qs

Even and Odd Functions

Even and Odd Functions

8th - 11th Grade

20 Qs

Solve Radical equation

Solve Radical equation

9th Grade

20 Qs

Ratio and proportion quiz!

Ratio and proportion quiz!

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade - University

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 4.NF.A.1, 6.RP.A.3

+5

Standards-aligned

Created by

Alex Mclugash

Used 1K+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs.  Write and solve a proportion to find the number of cats.
c=15
c=18
c=21
c=16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In a theme park for 6 people the ticket cost £39. How much does it cost for 9 people?
                             
£45.8
£48
£58.50
£52.60

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Write if the given proportion is 'True' or 'False':
8 : 9 = 24 : 18
TRUE
FALSE
dont know
none of these

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A shop had 4 blue chairs for £73.48 and 5 red chairs for £91.40. Write the cost of one chair of each colour ?
blue = £18.37 , red = £18.28
blue = £18.37, red = £18.46
blue = £18.58, red = £18.28
blue = £18.58, red = £18.63

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which is the better deal?
Doritos
£4.20 for 10kg
OR
Cheetos
£4.80 for 12kg
Doritos
Cheetos

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

An eight pack of juice boxes cost £4.81, and a twelve pack of juice boxes cost £6.48. Which is a better buy?
8 pack
12 pack
They have the same unit price

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Which of these ratios is equivalent to 3:4?
12:9
9:20
9:12
803:804

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics