Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Cultura Geral

Cultura Geral

6th - 9th Grade

15 Qs

PROPERTIES OF OPERATIONS OF INTEGERS

PROPERTIES OF OPERATIONS OF INTEGERS

7th Grade

15 Qs

Taula de multiplicar del 5

Taula de multiplicar del 5

6th - 12th Grade

10 Qs

Multiplicación

Multiplicación

1st - 10th Grade

10 Qs

COMPARAR Y ORDENAR NÚMEROS ENTEROS 7°

COMPARAR Y ORDENAR NÚMEROS ENTEROS 7°

7th Grade

11 Qs

BCSI AWARENESS

BCSI AWARENESS

KG - Professional Development

15 Qs

Sistema de Calidad

Sistema de Calidad

7th Grade

10 Qs

مراجعة الوحدة العلوم

مراجعة الوحدة العلوم

7th - 12th Grade

15 Qs

Multiply and Divide Decimals

Multiply and Divide Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics, Other

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 7.EE.B.3, 7.NS.A.2A

+3

Standards-aligned

Created by

P C

Used 647+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the value of -1.4 x 2.3?

2.23
-2.8
3.1
-3.22

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sarah bought 2.5 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.20 per meter, how much did Sarah spend?

$15.50
$155
$15.65
$1.55

Tags

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

$4.25 x -3.1

1.3175
-13.175
-131.75
1317.5

Tags

CCSS.7.NS.A.2A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

When multiplying or dividing decimals, if both numbers are negative what will the  sign of the answer be?

+ positive
- negative

Tags

CCSS.7.NS.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If I spent $3.87 on grapes at Tom Thumb and I bought 3.05 pounds. How much was each pound?
(round to the nearest hundredths place because it is money)

1.25
$2.80
$1.27
$1.30

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the quotient
-3.6 ÷ .06

-0.6
6
-60
600

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If gas costs $2.35 a gallon, and it takes 16.3 gallons to fill up my tank. How much will a tank of gas cost? 

$38.307
$38.31
$6.91
$13.95

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?