2-1 Lesson Flashcard

2-1 Lesson Flashcard

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per ounce of rice for a package of 12 ounces for $4.56?

Back

$0.38

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per ounce of rice for a package of 7 ounces for $2.59?

Back

$0.37

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is the cost per ounce of rice for a package of 18 ounces for $6.30?

Back

$0.35

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which package has the lowest cost per ounce of rice?

Back

18 ounces for $6.30

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a store owner buys 5 panes of glass for $14.25, what is the cost of one pane?

Back

$2.85

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If the store owner breaks 2 more panes, what is the cost of another 2 panes of glass?

Back

$5.70

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Pam and Zack will both finish the book in 5 hours. True or False?

Back

False

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?