A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
unit rate
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the cost for 5 ounces of yogurt is $2.50, what is the cost of 1 ounce of yogurt?
Back
$0.50
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Another name for equivalent ratios could be: ____________________________
Back
equivalent fractions
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maria types 300 words in 6 minutes. Her typing speed is: ____________________________
Back
50 words per minute
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
You buy a 6 pack soda for $2.40. What is the cost of 1 can of soda?
Back
$0.40
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Define 'unit rate'.
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find a unit rate?
Back
Divide the first quantity by the second quantity.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratio Tables, Rates, Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade