What is a unit rate?
Unit Rate Flashcard Lesson 15

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as one unit. For example, if you can buy 3 apples for $6, the unit rate is $2 per apple.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price of an item?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of items. For example, if a 5-pound bag of rice costs $10, the unit price is $10 ÷ 5 = $2 per pound.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Gilbert paid $28 for 7 golf balls, how much did he pay for 1 golf ball?
Back
$4
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?
Back
5 seats per row.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 3-pound bag of candy for $6.04 or a 9-pound bag for $18.45?
Back
The 3-pound bag is the better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the number of items per day if you know the total number of items and the number of days?
Back
Divide the total number of items by the number of days. For example, if Lynnette washes 95 cars in 5 days, she washes 95 ÷ 5 = 19 cars per day.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
Unit Rate = Total Quantity / Number of Units.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate and Unit Price Blast from the Past

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
5.3D and 5.3E TEKs Assessment

Flashcard
•
5th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Math 6 RP.2 Finding Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate Review

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value - Decimals

Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade