What is a ratio?
Ratios and Rates word problems

Flashcard
•
Mathematics
•
9th - 10th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities by division, showing how many times one value contains or is contained within the other.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as speed (miles per hour) or price per item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you convert currency using an exchange rate?
Back
To convert currency, multiply the amount of money you have by the exchange rate.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If the exchange rate is 5 USD to 138 JMD, how much JMD do you get for 35 USD?
Back
You get 966 JMD.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a proportion?
Back
A proportion is an equation that states that two ratios are equal.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you solve a proportion?
Back
Cross-multiply the terms and solve for the unknown variable.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If hamburger meat costs $18 for 3 pounds, what is the cost per pound?
Back
The cost per pound is $6.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
#2.21 - Proportion Word Problems

Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
LT 4.1-4.6 Ratios & Proportions Review

Flashcard
•
9th - 10th Grade
15 questions
Ratio, Proportion, and Percent Test V2

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions Test

Flashcard
•
10th Grade
15 questions
Ratios and Proportions

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Proportions

Flashcard
•
9th Grade
15 questions
Proportion Word Problems

Flashcard
•
7th - 8th Grade
15 questions
Proportion word problems

Flashcard
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade