7th Grade IM Unit 4 Lessons 1-4
Flashcard
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+9
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate speed?
Back
Speed = Distance / Time
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a runner covers 0.75 miles in 0.5 hours, how do you calculate their speed in miles per hour?
Back
Speed = 0.75 miles / 0.5 hours = 1.5 miles per hour.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How long will it take a runner to cover 10 miles if they run at 1.5 miles per hour?
Back
Time = Distance / Speed = 10 miles / 1.5 miles per hour = 6.67 hours or 6 2/3 hours.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the equation y = mx represent in a linear relationship?
Back
y is the dependent variable, m is the slope, and x is the independent variable.
Tags
CCSS.8.EE.B.6
CCSS.8.F.A.3
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the slope of the line represented by the equation y = \frac{4}{5}x?
Back
The slope (m) is \frac{4}{5}.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you divide fractions, such as \frac{1}{3} ÷ \frac{1}{5}?
Back
To divide fractions, multiply by the reciprocal: \frac{1}{3} ÷ \frac{1}{5} = \frac{1}{3} × \frac{5}{1} = \frac{5}{3}.
Tags
CCSS.6.NS.A.1
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the cost per foot of rope if 6 feet costs $9.00?
Back
Cost per foot = Total cost / Length = $9.00 / 6 feet = $1.50 per foot.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Favela's y=mx+b
Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Interpreting Slope-Intercept Form
Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Linear Word Problems
Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Practice y=mx+b
Flashcard
•
8th Grade
10 questions
Equation Word Problems
Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Write Linear Equations
Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Identifying Linear Functions - Equations
Flashcard
•
8th Grade
15 questions
Writing Equations and Inequalities from Word Problems
Flashcard
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Linear vs Nonlinear Functions
Quiz
•
8th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade