What is a proportional relationship?
Identifying Proportional Relationships (tables)

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A proportional relationship is a relationship between two quantities where the ratio of one quantity to the other is constant.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit price?
Back
To find the unit price, divide the total price by the number of units (e.g., price per ounce).
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together, expressed as a quantity of one.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Cheerios cost $3.68 for 17 oz, what is the unit price?
Back
$0.216 per ounce.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Apple Jacks cost $2.89 for 13 oz, what is the unit price?
Back
$0.222 per ounce.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better deal: Cheerios or Apple Jacks?
Back
Cheerios, because it has a lower unit price.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does it mean if a graph is proportional?
Back
A proportional graph passes through the origin (0,0) and shows a constant ratio between the x and y values.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios | Rates | Tables & Graphs !

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Proportional Relationships

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratio Tables and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Constant of Proportionality Skills

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
PAR.4.1

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Crushing Rates and Unit Rates!

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratio Tables & Graphs

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade