Ratio and Rate Reasoning

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a ratio?
Back
A ratio is a comparison of two quantities that shows the relative size of one quantity to another, often expressed as 'a to b' or a:b.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate?
Back
A rate is a specific kind of ratio that compares two different units, such as miles per hour or dollars per item.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the quantity by the number of units. For example, if you earn $48 for 6 hours of work, the unit rate is $48 ÷ 6 hours = $8 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 pencils cost $3, how much does 1 pencil cost?
Back
1 pencil costs $3 ÷ 12 = $0.25.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 12 pencils can be purchased with $3, how many pencils can be purchased with $4.50?
Back
18 pencils can be purchased with $4.50.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to find speed?
Back
Speed = Distance ÷ Time.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
A caterpillar crawled 20 ft in 25 minutes. What is its speed in feet per minute?
Back
0.8 feet per minute.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Understanding ratio notation, rate language and unit rates

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Ratios and Rates Review

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
RATIO- PROPORTION

Flashcard
•
6th - 7th Grade
13 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade