Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It expresses how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate with fractions?

Back

To calculate a unit rate with fractions, divide the first fraction by the second fraction. This can be done by multiplying the first fraction by the reciprocal of the second fraction.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Lauren bikes 4/3 miles in 1/10 hour, how long does it take her to bike one mile?

Back

3/40 hours.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Sasha can mow 3/8 of an acre in 3/4 hour. How many acres does she mow per hour?

Back

1/2 acre per hour.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mr. Adams used 2/3 lbs of nails for 3 1/3 yards of fence. How many yards can he secure with 1 lb of nails?

Back

5 yards.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

Lora took 1/6 minute to fill 3/5 gallon of gas. How many gallons can she fill in 1 minute?

Back

3 3/5 gallons.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Back

$1.25 per pound.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?