Customary Measurement Conversions
Flashcard
•
Mathematics
•
KG - University
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
1 cup = ____ fl oz
Back
8 fl oz
Tags
CCSS.4.MD.A.1
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
1 mile = ______ feet
Back
5280 feet
Tags
CCSS.2.MD.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities when they are combined together. It shows how much of one quantity corresponds to one unit of another quantity.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 120 customers visit a store in 6 hours, how many customers visit per hour?
Back
20 customers per hour
Tags
CCSS.4.MD.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Maya and Luna can buy 36 cookies for $4. How many cookies do they get per dollar?
Back
9 cookies per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate of 10 miles in 2 hours?
Back
5 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a box costs $3, how many boxes can you buy for $9?
Back
3 boxes
Tags
CCSS.3.OA.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
POSSESSIONS
Flashcard
•
1st Grade - University
10 questions
Tenaga Keupayaan Kenyal
Flashcard
•
3rd Grade
10 questions
Secondary storage
Flashcard
•
9th - 11th Grade
10 questions
Conflict Management
Flashcard
•
12th Grade
10 questions
Section 2.00 Test Prep M
Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
EOS Review - Algebra 1
Flashcard
•
9th - 12th Grade
15 questions
H Physics LT1-LT3
Flashcard
•
12th Grade
11 questions
Payroll Calculations Practice
Flashcard
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Area
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade