What is the process of finding out how many times one number is contained within another?
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
Division
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the process of combining equal groups to find a total?
Back
Multiplication
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Emily bought 15 books for $172.50, how much does each book cost?
Back
$11.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jamie bought 4 pounds of sugar for $2.56, what is the cost per pound?
Back
$0.64
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the total cost of multiple items that have the same price?
Back
Multiply the number of items by the price per item.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for division in a word problem?
Back
Total amount ÷ Number of items = Cost per item
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Merkel bought 10 cups at $1.25 each, what is the total cost?
Back
$12.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
TEAM WORK TUESDAY: Percent, Fractions and Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Divide decimals by whole numbers

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals in Word Problems 2024 (Mod)

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals Word Problems

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Multiplying/Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Dividing Decimals

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade