Popcorn cost $4.99. You have $7.00. How much change will you have?
Do I have enough money?

Flashcard
•
Special Education, Life Skills
•
1st Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$2.01
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Rice cost $3.75. You have $5.00. Do you have enough?
Back
Yes
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Crackers cost $2.50. Match the price.
Back
$2.50
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Pizza cost $8.50. You have $10.00. How much change will you have?
Back
$1.50
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Match the price: Bananas cost $4.27
Back
$4.27
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Toilet paper cost $12.86. You have $15.00. How much change will you have?
Back
$2.14
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cleaner cost $5.67. Find the price that matches.
Back
$5.67
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Money, Money, and Money

Flashcard
•
2nd - 3rd Grade
15 questions
Money Word Problems

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
Money Multiplication

Flashcard
•
KG
15 questions
Money Word Problems

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
3rd Grade Money Review

Flashcard
•
3rd Grade
15 questions
Pizza Word Problems, Do I Have Enough Money

Flashcard
•
KG - 3rd Grade
15 questions
2nd Grade Money Practice

Flashcard
•
2nd Grade
15 questions
Making Change from a Dollar

Flashcard
•
1st - 2nd Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade