What is a unit rate?
Unit Rate

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

14 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a comparison of two different quantities where one of the quantities is expressed as a single unit. It is often used to describe how much of one item is present for every one unit of another item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost and quantity?
Back
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If 22 dollars buys 6 books, what is the unit rate in dollars per book?
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a printer prints 180 pages in 6 minutes, what is the unit rate in pages per minute?
Back
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate in cookies per dollar?
Back
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula to calculate unit rate?
Back
The formula to calculate unit rate is: Unit Rate = Total Quantity / Total Cost or Total Time.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
unit rate

Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Unit Rate and applying unit rate

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Constant of Proportionality (Tables) Practice

Flashcard
•
6th - 7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rate / Unit Rate

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade