What is a ratio?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate with a denominator of one.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is an equivalent ratio?
Back
An equivalent ratio is a ratio that expresses the same relationship between quantities, such as 2:4 and 1:2.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find the unit rate from a total cost?
Back
To find the unit rate, divide the total cost by the number of units.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
If you have 4 red apples and 3 green apples, what is the ratio of red apples to green apples?
Back
4 red apples to 3 green apples.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate if you spend $40 on 5 pounds of concrete?
Back
$8 per pound.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the relationship between rates and unit rates?
Back
Both rates and unit rates compare two different quantities of information.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade