Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios
Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Simplify the ratio of 35 : 14
Back
5 : 2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Ratio?
Back
Is a comparison of two quantities
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which ratio is equivalent to 5:7?
Back
25:35
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
Back
$18 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which ratio is equivalent to 12:20?
Back
3:5
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a unit rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you find equivalent ratios?
Back
Multiply or divide both terms of the ratio by the same number.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Forms of energy and Energy Transformations
Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Quadrilateral Properties
Flashcard
•
5th Grade
13 questions
Geography Review 6th 2025
Flashcard
•
6th Grade
14 questions
Economics and Business pages 1-2
Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Roots Review 2/27/25
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Earthquake Flashcard
Flashcard
•
6th Grade
10 questions
ReactJS Flashcards
Flashcard
•
KG
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade