Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios

Ratio/Unit Rates/Equivalent Ratios

Assessment

Flashcard

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

Simplify the ratio of 35 : 14

Back

5 : 2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a Ratio?

Back

Is a comparison of two quantities

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which ratio is equivalent to 5:7?

Back

25:35

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?

Back

$18 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which ratio is equivalent to 12:20?

Back

3:5

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you find equivalent ratios?

Back

Multiply or divide both terms of the ratio by the same number.

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?