What is a better buy? 34 liters of gas for $15.98 or 12 liters of gas for $4.68?
Module 5 Flashcard #2 - Best Buy

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
12 liters is a better buy.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better buy? 10 Calendars for $160 or 6 Calendars for $114?
Back
10 calendars is a better buy.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better buy? 3 batteries for $4.80 or 12 batteries for $14.76?
Back
12 batteries is a better buy.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better buy? 11 Books for $99 or 29 books for $203?
Back
29 books is a better buy.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a better buy? 22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80?
Back
22 Staplers is a better buy.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate the price per unit?
Back
Divide the total price by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the formula for finding the better buy?
Back
Compare the price per unit of each option.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Lesson 18 Comparing Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price Exit Ticket

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates/Unit Rates/Better Buy

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Better Buy!

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Unit Price

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade