What is a Ratio?
Ratios - Rates - Unit Rates !

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A ratio is a comparison of two quantities.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Jack earns $46.80 for 6 hours of work, what is his rate of pay?
Back
$7.80 per hour
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a Unit Rate?
Back
A unit rate is a rate in which the second quantity is 1.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Back
$8 per pound
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What does the ratio 8 : 23 compare in a pet store with 8 dogs, 12 turtles, and 3 cats?
Back
Dogs to all animals.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a Unit Rate?
Back
Divide the total quantity by the number of units.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the Unit Rate if you travel 150 miles in 3 hours?
Back
50 miles per hour.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates & Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Rates/Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
13 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
14 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade