WEEK 16: Unit Rates-7th grade-Cornell

WEEK 16: Unit Rates-7th grade-Cornell

Assessment

Flashcard

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Quizizz Content

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a unit rate?

Back

A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something, like miles per hour or dollars per item.

2.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you calculate a unit rate?

Back

To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you earn $20.40 in 3 hours, divide 20.40 by 3 to find the unit rate.

3.

FLASHCARD QUESTION

Front

If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate in dollars per hour?

Back

$6.80 per hour.

4.

FLASHCARD QUESTION

Front

Which is the better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can for $3.00?

Back

The 20 ounce can is the better buy.

5.

FLASHCARD QUESTION

Front

What is a rate in mathematics?

Back

A rate is a ratio that compares quantities with different units.

6.

FLASHCARD QUESTION

Front

If a cashier can ring up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Back

He can ring up 7.5 customers in 30 minutes.

7.

FLASHCARD QUESTION

Front

How do you determine which item is a better buy?

Back

To determine the better buy, calculate the unit price for each item and compare them.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?