What is a unit rate?
WEEK 16: Unit Rates-7th grade-Cornell

Flashcard
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

15 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity, often expressed as 'per' something, like miles per hour or dollars per item.
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you calculate a unit rate?
Back
To calculate a unit rate, divide the total quantity by the number of units. For example, if you earn $20.40 in 3 hours, divide 20.40 by 3 to find the unit rate.
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
If Alycia earned $20.40 in 3 hours, what is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour.
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Which is the better buy: a 12 ounce can of corn for $1.92 or a 20 ounce can for $3.00?
Back
The 20 ounce can is the better buy.
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is a rate in mathematics?
Back
A rate is a ratio that compares quantities with different units.
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
If a cashier can ring up 2 customers in 8 minutes, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Back
He can ring up 7.5 customers in 30 minutes.
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
How do you determine which item is a better buy?
Back
To determine the better buy, calculate the unit price for each item and compare them.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
15 questions
Best Buys

Flashcard
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Flashcard
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Unit Rates

Flashcard
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade