Ben bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Ben spend?
Multiplying and Dividing Decimals

Flashcard
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$11.76
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
23 students each buy a bookmark for $0.84. How much will the class spend?
Back
$19.32
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
Joe pays $1.63 for a coffee on days he's running late to work. One week he was late on Tuesday, Thursday, and Friday. How much did he spend on coffee that week?
Back
$4.89
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
Kayla saves $6.18 each week. How much will Kayla have saved after 14 weeks?
Back
$86.52
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
Cost of one rose if a dozen costs $29.88?
Back
$2.49
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Back
$6.50
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
Emma has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
Back
1.25 pounds
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Long Division Story Problems

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplication area model

Flashcard
•
4th - 5th Grade
9 questions
Multiplying and Dividing Decimals 2

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Week 17 Spiral Review

Flashcard
•
5th Grade
11 questions
math word problems

Flashcard
•
4th - 5th Grade
10 questions
multiplying and dividing decimals

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Add and Subtract Decimals Word Problems

Flashcard
•
5th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals Review

Flashcard
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value - Decimals

Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade