Billy spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
FLASHCARD QUESTION
Front
Back
$1.25 per pound
2.
FLASHCARD QUESTION
Front
Ernie travels 195 miles in 3 hours at a constant speed. How far will he travel in 5 hours?
Back
325 miles
3.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for the following situation: Your heart has 240 beats in 4 minutes.
Back
4.
FLASHCARD QUESTION
Front
What is the unit rate for the following situation: There are 116 students in 4 rooms.
Back
5.
FLASHCARD QUESTION
Front
A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?
Back
280 miles
6.
FLASHCARD QUESTION
Front
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Back
$6.80 per hour
7.
FLASHCARD QUESTION
Front
My mother purchased 9 candy bars at Food City for $13.50. What is the unit price?
Back
$1.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Learning Target 2: Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
12 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcardizz

Flashcard
•
6th Grade
9 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Finding unit rates

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Flashcard

Flashcard
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Flashcard
•
6th - 7th Grade
10 questions
Using Unit Rates

Flashcard
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade