What is the main focus of Unit 2 Lesson 14?

Understanding Ratios and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Studying geometry
Understanding equivalent ratios
Learning about fractions
Solving algebraic equations
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 2 gallons of vinegar cost $3, how much does 1 gallon cost?
$3.00
$2.00
$1.50
$1.00
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 15 gallons of vinegar cost if 2 gallons cost $3?
$45.00
$30.00
$22.50
$15.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following ratios correctly represents the price of vinegar?
2 gallons to $2
30 gallons to $45
1 gallon to $1.50
4 gallons to $3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much will the caterer pay for 21 pounds of pasta if 8 pounds cost $12?
$31.50
$28.00
$25.00
$40.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equivalent ratio for 1 pound of pasta?
1 pound for $2.00
1 pound for $2.50
1 pound for $1.00
1 pound for $1.50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How long does it take Lynn to read one page?
1.75 minutes
1.5 minutes
2 minutes
2.25 minutes
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Measurement and Proportions in Real Life

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Word Problems in Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Conversion Factors

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Ratio and Proportion Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rates and Unit Prices in Word Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Speed, Proportionality, and Scale Factors

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade