Jamie bought three hats for a total of $18. What is the first step to find the cost of one hat?

Cost of Hats and Division

Interactive Video
•
Mathematics
•
3rd - 4th Grade
•
Hard

Emma Peterson
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Divide the total cost by three
Subtract $6 from the total cost
Add $18 to the cost of one hat
Multiply the total cost by three
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical operation is used to find the cost of each hat?
Addition
Subtraction
Multiplication
Division
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many hats did Jamie buy?
One
Two
Three
Four
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
After dividing the total cost, what is the cost of each hat?
$4
$5
$7
$6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it important to divide the total cost evenly among the hats?
To ensure each hat has a different price
To find the average cost of the hats
To make the hats more expensive
Because the hats cost the same amount
Similar Resources on Quizizz
2 questions
Word Problems on Subtraction

Interactive video
•
1st - 3rd Grade
8 questions
Calculating Meal Costs and Steps

Interactive video
•
3rd - 4th Grade
6 questions
Exploring 3D Shapes for Young Learners

Interactive video
•
1st - 5th Grade
2 questions
Solving Multiplicative Comparison Word Problems with Bar Models

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Solving Multiplicative Comparison Word Problems with Bar Models

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Solving Multiplicative Comparison Word Problems using Multiplication and Division

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Fun With Math: Order by Size

Interactive video
•
KG - 3rd Grade
6 questions
Multiplication and Division for Kids

Interactive video
•
3rd Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
4th Grade
13 questions
Multiplication Facts Practice

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
multiplication and division facts

Quiz
•
3rd Grade