If a 10-ounce bag of popcorn costs $6, what would be the cost of a 20-ounce bag if the pricing is proportional?

Solving Equations and Proportions

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$15
$18
$12
$10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the state park example, what is the base fee charged for a vehicle?
$3
$6
$8
$10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each additional person cost in the state park fee example?
$5
$2
$4
$3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How long does it take to make 20 slices of toast using a toaster with four slots?
245 seconds
140 seconds
175 seconds
210 seconds
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have 280 seconds, how many slices of toast can you make using the toaster?
36 slices
32 slices
28 slices
24 slices
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the delivery fee for a pizza if each pizza costs $10 and the total cost for one pizza is $13?
$4
$3
$2
$1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Tyler's circle has twice the diameter of Lyn's circle, how many times larger is the area of Tyler's circle compared to Lyn's?
Five times
Three times
Four times
Twice
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
6 questions
The Graph of a Proportional Relationship | 8.EE.B.5

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Isolating Variables and Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Real-World Applications of Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Ratios in Cooking

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Area and Circumference of a Circle

Quiz
•
7th Grade