If you divide 1/2 by 1/4, will the result be greater or less than 1?

Dividing and Understanding Fractions

Interactive Video
•
Mathematics
•
4th - 5th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Cannot be determined
Less than 1
Greater than 1
Equal to 1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the water container example, how many liters of water fit in the dispenser?
1 and 7/8 liters
2 and 1/4 liters
2 liters
1 and 1/2 liters
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each yard of fabric cost if 3.5 yards cost $21?
$7
$6
$5
$8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4/9 of a kilogram of baking soda costs $2, what is the cost of one kilogram?
$4.50
$5.00
$4.00
$3.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many liters of water fill one bottle if 1 and 1/5 bottles can be filled with 3 liters?
1 and 1/2 liters
2 liters
2 and 1/2 liters
3 liters
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many gallons of water fill the entire bucket if 5/4 gallons fill 5/6 of it?
1 and 1/2 gallons
2 gallons
1 and 1/4 gallons
1 gallon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the shortcut for dividing fractions that involves flipping the second fraction?
Add the fractions
Subtract the fractions
Divide by the reciprocal
Multiply by the reciprocal
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Water and Fraction Division Problems

Interactive video
•
4th - 5th Grade
9 questions
Fractions and Mixed Numbers Concepts

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Fraction and Proportion Word Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Understanding Fractions and Division

Interactive video
•
5th - 6th Grade
6 questions
Dividing a Whole Number by a Unit Fraction

Interactive video
•
4th - 6th Grade
8 questions
Splitting Fudge (Dividing a unit fraction by a whole number using the relationship between multiplication and division)

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Subtracting and Representing Fractions

Interactive video
•
4th - 5th Grade
11 questions
Unit Conversion and Ratios

Interactive video
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade