What is the learning target for the session on equivalent ratios?

Calculating Speed and Costs

Interactive Video
•
Mathematics, Science, English
•
6th - 8th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To explore the metric system
To learn about the history of mathematics
To give an example of two equivalent ratios and show they have the same unit rates
To understand the concept of fractions
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which unit is used in number four that makes it different from the others?
Feet
Miles
Kilometers
Inches
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the significance of identifying which number doesn't belong in a set?
To memorize numbers
To practice addition
To understand different units and formats
To learn about different cultures
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of four burritos if two burritos cost $14?
$21
$14
$28
$35
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would five burritos cost if two burritos are $14?
$28
$49
$35
$42
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of a single burrito if two burritos cost $14?
$5
$8
$7
$6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 10 burritos cost $70, what is the cost per burrito?
$5
$7
$6
$8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Unit Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Cost and Rate Problems in Mathematics

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Exploring Equivalent Ratios and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 10th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Mixtures

Interactive video
•
6th - 8th Grade
11 questions
Unit Rates and Cost Comparisons

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding and Applying Unit Rates

Interactive video
•
5th - 8th Grade
10 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Calculating Rates and Unit Costs

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade