
Cost and Pricing Word Problems
Interactive Video
•
Mathematics, English, Other
•
5th - 6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 8 avocados cost $4, how much would 16 avocados cost?
$12
$10
$8
$6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does each avocado cost if 8 avocados are $4?
$1.00
$0.25
$0.75
$0.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of 9 avocados if each costs $0.50?
$4.50
$4.00
$5.00
$5.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 12 water bottles cost $9, how many bottles can you buy for $3?
2
5
4
3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost per water bottle if 12 bottles cost $9?
$1.25
$1.00
$0.75
$0.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much would 7 water bottles cost if each costs $0.75?
$4.75
$5.50
$5.00
$5.25
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 4 bags of chips cost $6, what is the cost per bag?
$1.75
$1.50
$1.00
$1.25
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Simplifying Fractions
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade