What is the unit rate of pay for babysitting per hour?

Understanding Proportional Relationships and Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$10
$8
$12
$6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the snowfall example, which unit rate indicates a non-proportional relationship?
5
3
2.5
2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for renting a movie for six days?
$4
$3
$2
$1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the candy purchase example, what is the unit rate per pound?
2.5
2
1.5
1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the constant rate of miles per gallon in Randy's driving example?
25
27
30
32
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the key factor in determining if a relationship is proportional?
Constant addition
Constant exponentiation
Constant subtraction
Constant multiplication or division
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the problem set, what operation is primarily used to determine proportionality?
Addition
Subtraction
Multiplication
Division
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships and Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Slope, Rates, and Proportionality

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Tax Rates and Calculations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Proportional Relationships and Equations

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade