
Unit Rates and Speed Calculations

Interactive Video
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Hard

Thomas White
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate if Mr. Clee eats 3 burgers per minute?
1 burger per minute
3 burgers per minute
5 burgers per minute
10 burgers per minute
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the unit rate using a double number line?
Add all values together
Find the value corresponding to 1 on the line
Divide all values by the largest number
Multiply all values by 2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Blake rides his bike at 15 miles per hour, how long will it take him to travel 30 miles?
1 hour
2 hours
3 hours
4 hours
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Who rides faster, Blake or Kelly, if Kelly's speed is 16 miles per hour?
Kelly
Blake
Cannot be determined
Both ride at the same speed
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the rate per gallon if 5 gallons cost $13.50?
$3.50 per gallon
$2.50 per gallon
$2.70 per gallon
$3.00 per gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much will it cost to fill a 26-gallon tank at $2.70 per gallon?
$90.60
$80.40
$70.20
$60.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a person spends $24.30 on gas at $2.70 per gallon, how many gallons did they purchase?
8 gallons
10 gallons
9 gallons
11 gallons
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Distance, Rate, and Time Problems

Interactive video
•
6th - 7th Grade
8 questions
Understanding Unit Rates Using a Double Number Line

Interactive video
•
6th - 7th Grade
10 questions
Understanding Unit Rates and Their Applications

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates and Proportions Practice

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Proportional Relationships

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
11 questions
Understanding Unit Rates and Ratios

Interactive video
•
6th - 7th Grade
9 questions
Understanding Rates and Unit Rates

Interactive video
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade