If a fish costs $3 per pound, how much would 4 pounds cost?

Practical Applications of Multiplication

Interactive Video
•
Mathematics, English, Science
•
3rd - 5th Grade
•
Hard

Patricia Brown
FREE Resource
Read more
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$6
$9
$15
$12
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many gallons of water are used in a 10-minute shower if the flow rate is 3 gallons per minute?
20 gallons
35 gallons
25 gallons
30 gallons
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If each person eats 1 apple, how many apples are needed for 5 people?
3 apples
4 apples
5 apples
6 apples
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much money is earned by mowing 5 lawns if each lawn pays $10?
$60
$50
$40
$30
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you drink half a gallon of milk per week, how much do you drink in 2 weeks?
1 gallon
1.5 gallons
2.5 gallons
2 gallons
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many hours of gameplay are there in a week if you play 2 hours per day?
12 hours
14 hours
16 hours
10 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you clean 3 windows per hour, how many windows can you clean in 4 hours?
9 windows
10 windows
11 windows
12 windows
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At a speed of 50 miles per hour, how long will it take to travel 100 miles?
1 hour
2.5 hours
2 hours
1.5 hours
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you increase your speed to 70 miles per hour, how long will it take to cover 140 miles?
1 hour
3 hours
2 hours
2.5 hours
Similar Resources on Quizizz
8 questions
Subtraction by Regrouping

Interactive video
•
2nd - 4th Grade
11 questions
Measurement and Time Conversion Problems

Interactive video
•
4th - 5th Grade
6 questions
Shopping and Cost Calculation

Interactive video
•
3rd - 5th Grade
6 questions
Writing Multiplication Expressions to Represent Illustrations

Interactive video
•
3rd - 4th Grade
6 questions
Rates and Unit Rates

Interactive video
•
4th - 6th Grade
10 questions
Understanding Gallon and Cup Conversions

Interactive video
•
3rd - 5th Grade
6 questions
Lemonade Measurement and Events

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Understanding Multiplication in Word Problems

Interactive video
•
3rd - 5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade