What is the unit rate if you buy 10 slices of pizza for $20?
Finding the Best Deal: Comparing Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics, Business
•
1st - 6th Grade
•
Easy
Quizizz Content
Used 1+ times
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1 per slice
$2 per slice
$3 per slice
$4 per slice
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 slices of pizza cost $6, how much would 1 slice cost?
$1
$2
$3
$4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why can't you determine the best deal just by looking at the size or price of a product?
Because you need to calculate the unit price
Because the highest price is always the best deal
Because the largest size is always the best deal
Because the smallest size is always the best deal
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in finding the best deal among different packages?
Choose the package with the lowest price
Choose the package with the largest size
Calculate the price per unit
Choose the package with the highest price
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the candy example, what was the determining factor for identifying the best deal?
The brand of the candy
The price per ounce
The size of the package
The total cost of the package
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Air Hockey Table Buying Decisions

Interactive video
•
5th - 8th Grade
12 questions
Cost and Unit Rate Problems

Interactive video
•
5th - 6th Grade
2 questions
Finding the Best Deal: Comparing Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Writing Equations for Proportional Relationship Between Distance and Time

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Unit Fractions

Interactive video
•
4th - 6th Grade
6 questions
Building Fractions with Visual Models

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Comparing Unit Rates for Best Deals

Interactive video
•
5th - 6th Grade
5 questions
LIB 22-2-73 PRESIDENT SADAT HOSTS PRESIDENT FRANCOIS TOMBALBAYE IN CAIRO

Interactive video
•
1st - 2nd Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade