What is the main objective of the problem discussed in the video?
Real World System of Linear Equations to Determine Cost | 8.EE.C.8

Interactive Video
•
Mathematics
•
9th - 10th Grade
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To calculate the total number of items bought.
To find the cost of one game system.
To find the cost of one video game.
To determine the total cost of all purchases.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What equation represents Glenn's purchase?
G + 4V = 410
G + 3V = 375
G + 2V = 300
G + V = 100
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which variable is used to represent the cost of one video game?
Y
X
V
G
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of subtracting the two equations to eliminate G?
V = -35
-V = 35
-V = -35
V = 35
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How much does one video game cost?
$45
$40
$35
$30
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the final step to find the cost of the game system?
Divide the total cost by the number of items.
Multiply the cost of video games by the number of games.
Subtract the cost of video games from the total.
Add the cost of video games to the total.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the cost of one game system?
$280
$250
$260
$270
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Production Cost Analysis Concepts

Interactive video
•
9th - 10th Grade
11 questions
Understanding Systems of Equations

Interactive video
•
9th - 10th Grade
11 questions
Solving Systems of Linear Equations

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
CLEAN : World Cup: Belgium in training ahead of first game

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
The cricket world pays tribute to Phillip Hughes

Interactive video
•
9th - 10th Grade
6 questions
CLEAN : France: Protest in Lyon against presidential candidates

Interactive video
•
9th - 10th Grade
8 questions
Solving Systems of Equations

Interactive video
•
9th - 10th Grade
4 questions
Lee Wilson - Games and Learning

Interactive video
•
9th - 10th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade