If 16 tangerines cost $11.20, how much does one tangerine cost?
Proportions and word problems set it up and solve

Interactive Video
•
Mathematics
•
11th Grade - University
•
Hard
Quizizz Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$0.90
$1.00
$0.80
$0.70
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in setting up a proportion to solve the problem?
Identify the total cost of tangerines
Set up a ratio of cost to number of tangerines
Determine the number of tangerines you want to buy
Calculate the cost per tangerine
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical method is used to solve the proportion in this problem?
Division
Addition
Cross multiplication
Subtraction
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
After setting up the proportion, what is the next step to find the number of tangerines you can buy for $1.40?
Multiply both sides by 16
Divide both sides by $11.20
Subtract $1.40 from both sides
Add $1.40 to both sides
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How many tangerines can you buy for $1.40?
1
4
2
3
Similar Resources on Quizizz
2 questions
What is a geometric mean

Interactive video
•
11th Grade - University
2 questions
When provided two angles use the law of sines to find the missing values

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
What is a geometric mean

Interactive video
•
11th Grade - University
3 questions
Solving a proportion with x on both sides

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Solving a proportion with x on both sides

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Algebra 2 - Using direct variation and proportions to find your missing value

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Using triangle proportionality theorem to prove parallel lines

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Using Similarity and proportions to find the missing values

Interactive video
•
11th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade