How many pounds of rice does the restaurant use each day?

Multiplication and Problem Solving

Interactive Video
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Hard

Sophia Harris
FREE Resource
Read more
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
35 pounds
30 pounds
32 pounds
28 pounds
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How often does the restaurant order rice?
Every 30 days
Every 25 days
Every 28 days
Every 32 days
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the equation to calculate the total rice needed for 28 days?
28 - 32
28 / 32
32 x 28
32 + 28
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the first step in multiplying 32 by 28?
Add 32 and 28
Multiply 3 by 2
Subtract 28 from 32
Multiply 8 by 2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the result of 8 times 3 plus 1?
23
24
25
26
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why do we add a zero when multiplying by the tens place?
To make the number larger
To adjust for place value
To simplify the equation
To make it easier to add
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the final result of the equation 32 x 28?
896
826
856
936
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why is it important not to just enter the numerical answer?
It shows understanding of the process
It is easier
It saves time
It is more accurate
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Solving Equations and Representations

Interactive video
•
4th - 5th Grade
6 questions
Sam and his Mother (Represent word problems involving multiplicative comparison using a symbol for the unknown where the

Interactive video
•
4th - 6th Grade
10 questions
Understanding Angles and Basic Arithmetic

Interactive video
•
4th - 5th Grade
6 questions
I WONDER - How Long Does It Take To Digest Food?

Interactive video
•
KG - 6th Grade
3 questions
Sam and his Mother (Represent word problems involving multiplicative comparison using a symbol for the unknown where the

Interactive video
•
4th - 6th Grade
11 questions
Unit Conversion and Dog Nutrition

Interactive video
•
4th - 6th Grade
9 questions
Estimating Costs and Distances

Interactive video
•
5th - 6th Grade
11 questions
Understanding Equivalent Fractions

Interactive video
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade