What happens to fixed costs as output increases?

Understanding Fixed and Variable Costs

Interactive Video
•
Business
•
9th - 12th Grade
•
Hard

Aiden Montgomery
FREE Resource
Read more
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
They remain unchanged.
They fluctuate randomly.
They decrease.
They increase.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is considered a fixed resource in the puppy business example?
Kennel space for puppies
Adult dogs
Vet care for puppies
Puppy food
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do variable costs behave as the number of puppies produced increases?
They increase.
They decrease.
They disappear.
They remain constant.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the total fixed cost mentioned for starting the puppy business?
$2500
$2000
$1000
$1500
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If only one puppy is produced, what is the fixed cost per puppy?
$500
$750
$1000
$1500
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What happens to the average fixed cost per puppy as more puppies are produced?
It remains the same.
It becomes unpredictable.
It decreases.
It increases.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a potential risk of producing a large number of puppies?
Lower fixed costs
Decreased demand
Higher selling prices
Increased health risks
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
6 questions
Understanding Fixed and Variable Costs in Production

Interactive video
•
11th Grade - University
6 questions
Understanding Economies of Scale

Interactive video
•
11th Grade - University
11 questions
Cost, Revenue, and Profit Analysis

Interactive video
•
9th - 12th Grade
10 questions
Break-Even Analysis Concepts

Interactive video
•
9th - 12th Grade
11 questions
Understanding Cost Curves

Interactive video
•
10th - 12th Grade
11 questions
Understanding Cost and Productivity in a Watch Factory

Interactive video
•
10th - 12th Grade
8 questions
Economies of Scale Concepts

Interactive video
•
10th - 12th Grade
6 questions
Understanding Fixed and Variable Costs in Production

Interactive video
•
11th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Business
25 questions
Spanish preterite verbs (irregular/changed)

Quiz
•
9th - 10th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Juneteenth: History and Significance

Interactive video
•
7th - 12th Grade
8 questions
"Keeping the City of Venice Afloat" - STAAR Bootcamp, Day 1

Quiz
•
9th - 12th Grade
26 questions
June 19th

Quiz
•
4th - 9th Grade
20 questions
Distance, Midpoint, and Slope

Quiz
•
10th Grade
20 questions
Figurative Language Review

Quiz
•
10th Grade
27 questions
STAAR English 1 Review

Quiz
•
9th Grade